Rekrutacja w branży prawnej formalnie nie różni się zbytnio od rekrutacji w innych branżach. Tak samo składa się z kilku etapów, które są mniej lub bardziej skomplikowane. Stopień komplikacji uzależniony jest oczywiście od rangi stanowiska. Obecnie nawet rekrutacja na praktyki do kancelarii prawnej może być dosyć złożonym procesem rekrutacyjnym składającym się z: rozmów kwalifikacyjnych, testów językowych, merytorycznych, bądź werbalnych, czy też numerycznych. Rekompensatą tak złożonej rekrutacji może być fakt, iż najlepsi mają szansę na zdobycie wymarzonej pracy, bądź po odbyciu…
Czytany 16611 razy
Kancelarie, poszukując kandydata np. do jednego ze swoich zespołów, w procesie rekrutacji stosują szereg nowoczesnych metod selekcji kandydatów oraz wykorzystują różnorodne techniki badające pełen zakres poszukiwanych przez pracodawcę kompetencji. Coraz częściej rekrutacja na stanowiska prawnicze zawiera takie elementy, jak: testy numeryczne, werbalne, logicznego myślenia. Jak twierdzą specjaliści z zakresu rekrutacji i selekcji, wynik danego testu, osiągnięty przez kandydata, zależy przede wszystkim jego od umiejętności rozwiązywania tego typu testów, obycia z taką formą weryfikowania wiedzy i kompetencji. Dlatego też poniżej znajdą…
Czytany 25892 razy
Konferencja jest 6. inicjatywą Pełnomocnika Ministerstwa Kultury i Turystyki Ukrainy ds. Organizacji EURO 2012 w ramach cyklu „Stadiony EURO 2012”. W spotkaniu wezmą udział m.in. przedstawiciele władz miast organizatorów Mistrzostw Europy 2012, przedstawiciele PL.2012 – koordynatora organizacji EURO 2012 w Polsce, a także przedstawiciele związków i stowarzyszeń transportowych oraz firm i przedsiębiorstw działających w branży transportowej i budowlanej. Honorowy patronat nad konferencją objęła Ambasada Ukrainy w RP. Jednym z prelegentów podczas konferencji będzie partner zarządzający Kancelarii - Rafał Trusiewicz, który…
Czytany 2492 razy
Ścieżka kariery (Career pathway) to określenie, które można definiować z dwóch odmiennych perspektyw. Jedną z nich przyjmuje każda osoba, której bezpośrednio ten termin dotyczy, która podejmując decyzje o swoim rozwoju, wykształceniu, doświadczeniu, kształtuje swoją indywidualną ścieżkę kariery zawodowej. Z punktu widzenia organizacji ustalanie ścieżek kariery jest świadomym procesem planowania rozwoju pracowników, dzięki któremu organizacja określa swój potencjał rozwojowy, wyznacza kompetencje wymagane na poszczególnych szczeblach kariery i przewiduje przyszłą politykę personalną. Tak więc jasno określone i sprecyzowane ścieżki rozwoju zawodowego powinny…
Czytany 10799 razy
wtorek, 27 lipiec 2010 10:57
Praktykancie sprawdź co Cię może czekać, czyli Ścieżka Kariery w organizacji
Napisał admin
Wyznaczanie ścieżek kariery pracowników w organizacjach jest zazwyczaj zadaniem działów zarządzania zasobami ludzkimi. Określenie możliwych dróg awansowania, zwiększania kompetencji poszczególnych pracowników, zmiany obowiązków i zakresu odpowiedzialności jest procesem i każda organizacja powinna wyznaczyć samodzielnie możliwe ścieżki karier wewnątrz firmy. Proces planowania rozwoju zawodowego pracowników bezpośrednio związany jest ze strukturą organizacji. Struktura organizacji jest to dokładne określenie pozycji poszczególnych stanowisk, z uwzględnieniem hierarchii pracowniczej, podziałów na poszczególne departamenty, działy i obowiązki. Wiedza na temat miejsca zajmowanego przez nas stanowiska w strukturze…
Czytany 8137 razy
Moja ścieżka kariery… Budowanie kariery w branży prawnej wydaje się być sztuką. Dlatego też do rozmowy o swojej ścieżce kariery i inspiracjach zawodowych zaprosiliśmy Tomasza Stasiaka – Counsela w Kancelarii Clifford Chance, pracującego w kijowskim biurze Kancelarii. karieraprawnika.pl: Proszę opisać czym Pan się aktualnie zajmuje zawodowo? Gdzie Pan aktualnie pracuje? W czym Pan się specjalizuje? Tomasz Stasiak: W chwili obecnej zajmuję stanowisko „counsela” odpowiedzialnego za praktykę prawa nieruchomości w kijowskim biurze kancelarii CliffordChance. Biuro to zostało otwarte stosunkowo niedawno, w…
Czytany 12350 razy
„… nie jest to właściwe miejsce dla indywidualistów, osób przyzwyczajonych do pracy w pojedynkę, a także chcących zrobić błyskawiczną karierę. Do tego ta praca nie jest typową pracą prawniczą i nie korzysta się tu zbytnio z klasycznej wiedzą zdobytej podczas studiów prawniczych w Polsce lub pracy w kancelarii…” O nietypowości zawodu prawnika – lingwisty oraz o specyfice pracy w Parlamencie Europejskim rozmawiamy z P. Michałem Rudzieckim, radcą prawnym, prawnikiem – lingwistą pracującym w Parlamencie Europejskim. Karieraprawnika.pl: Pracuje Pan obecnie w…
Czytany 13962 razy
Ścieżka kariery - w najprostszym rozumieniu - to rozpisana linia rozwoju zawodowego, kolejnych awansów i stanowisk uzależniona od rozwoju kompetencji, umiejętności a także wiedzy. Planowanie ścieżki kariery, to przygotowanie planu racjonalnych działań, które realizowane na poszczególnych szczeblach rozwoju zawodowego zapewniają spójną i logiczną ścieżkę awansów zawodowych, prowadzących finalnie do docelowego zawodu, który uwzględniając umiejętności i aspiracje pozwoli na samorealizację. Pierwsza ścieżka będzie dotyczyła kariery edukacyjnej, następnie kariery zawodowej. Samodzielne wyznaczenie szlaku i realizacja kolejno obranych zadań pomoże konsekwentnie dążyć do…
Czytany 8759 razy
Wiadomo, iż najważniejszym i najbardziej wartościowym kapitałem w kancelarii są jej pracownicy. W związku z tym każda kancelaria chce pozyskać najlepszych pracowników – ekspertów a następnie zatrzymać ich u siebie jak najdłużej. Oczywiście wynagrodzenie takiego pracownika oraz „sposoby” jego zatrzymania są sporym wydatkiem dla firmy. Z drugiej jednak strony skutki odejścia do konkurencji takiego pracownika mogą być dla danej kancelarii bardziej bolesne. Generalnie oprócz pensji i premii kancelarie proponują pracownikom różne inne narzędzia takie jak: telefon, laptop, etc.. Narzędzia te…
Czytany 3835 razy
Wiadomo, iż najważniejszym i najbardziej wartościowym kapitałem w kancelarii są jej pracownicy. W związku z tym każda kancelaria chce pozyskać najlepszych pracowników – ekspertów a następnie zatrzymać ich u siebie jak najdłużej. Oczywiście wynagrodzenie takiego pracownika oraz „sposoby” jego zatrzymania są sporym wydatkiem dla firmy. Z drugiej jednak strony skutki odejścia do konkurencji takiego pracownika mogą być dla danej kancelarii bardziej bolesne. Generalnie oprócz pensji i premii kancelarie proponują pracownikom różne inne narzędzia takie jak: telefon, laptop, etc.. Narzędzia te…
Czytany 2618 razy