Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_top position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_bottom position below the menu.

Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_bottom position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_top position below the search.

Wyszukaj na naszej stronie

wtorek, 27 lipiec 2010 09:06

Wynagrodzenia prawników

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Wiadomo, iż najważniejszym i najbardziej wartościowym kapitałem w kancelarii są jej pracownicy. W związku z tym każda kancelaria chce pozyskać najlepszych pracowników – ekspertów a następnie zatrzymać ich u siebie jak najdłużej. Oczywiście wynagrodzenie takiego pracownika oraz „sposoby” jego zatrzymania są sporym wydatkiem dla firmy. Z drugiej jednak strony skutki odejścia do konkurencji takiego pracownika mogą być dla danej kancelarii bardziej bolesne.

Generalnie oprócz pensji i premii kancelarie proponują pracownikom różne inne narzędzia takie jak: telefon, laptop, etc..  Narzędzia te w przypadku niektórych zawodów są konieczne do efektywnego funkcjonowania pracowników. Oczywiście to, co firmy czy kancelarie oferują pracownikom zależy też w dużej mierze od stanowiska zajmowanego przez pracownika. Oprócz wyżej wspomnianych narzędzi najczęściej spotyka się jeszcze takie jak: opieka medyczna, dodatki reprezentacyjne, karnety na siłownię, aerobic, bony na zakupy, na kolacje, szkolenia, studia podyplomowe (m.in. MBA), służbowa karta kredytowa, różnego rodzaju ubezpieczenia, kupony restauracyjne itp. Także niektóre firmy/kancelarie przyznają dodatkowe płatne dni wolne bądź umożliwiają pracę w domu, co jest szczególnie cenione wśród młodych rodziców.


Dla niektórych pracowników, inną ważną kwestią oprócz wynagrodzenia jest wiedza na temat możliwości rozwoju w ramach kancelarii oraz bycie docenianym. Również istotną kwestią jest dobra komunikacja w firmie i dobre - szeroko rozumiane relacje z przełożonym a także wyrażenie uznania, pochwały. Wielu ludzi bardziej motywuje i angażuje dobra atmosfera pracy i pro-pracownicza kultura organizacyjna aniżeli wysokość wynagrodzenia, choć wiadomo jest, że akurat ten czynnik zapewnia spełnienie podstawowych potrzeb. Ważne jest również, aby wiedzieć czego pracownik oczekuje od firmy i właśnie tym go motywować. Oczywiście inaczej motywuje się osoby na stanowiskach, gdzie jest niska płaca, a inaczej na wyższych, gdyż grupy te oczekują zaspokojenia odmiennych potrzeb.

Wynagrodzenia wśród prawników, to kwestia do nie lada małej dyskusji. Po każdym artykule pojawiającym się w prasie na temat wynagrodzeń w kancelariach, znaleźć można zawsze ogromną liczbę komentarzy z pytaniem: gdzie tyle można zarobić, bądź dlaczego tak mało? Oczywiście zdarzają się również mocno nieprzychylne komentarze pod adresem osób przygotowujących zestawienia zarobków w kancelariach. Czy jednak są one słuszne? Należy pamiętać, iż takie zestawienia są robione w oparciu o dane uzyskane z kancelarii. Częstą praktyką jest, iż mniejsze kancelarie nie udzielają ankieterom informacji na temat zarobków oferowanych swoim pracownikom. Zapewne ma to wpływ na końcowy wynik raportu o wysokości zarobków, nie mniej jednak należy pamiętać, iż poziom zarobków w dużych sieciowych kancelariach może znacznie się różnić od zarobków oferowanych w mniejszych kancelariach.

Fakt faktem, iż rynek pracy w branży prawnej (choć nie tylko w tej) w ostatnim czasie znacznie ucierpiał. W kancelariach częściej i więcej słyszy się na temat zwolnień, niż na temat zatrudniania, bądź podwyżek wynagrodzenia. W niektórych kancelariach ograniczono wymiar pracy poszczególnych prawników, a co za tym idzie zmniejszono wynagrodzenia (mniej wypracowanych godzin). Nie dostaje się dużych bonusów za wzięcie udziału w dużych transakcjach i ograniczono inne dodatki jak np. szkolenia/studia zagranicą finansowane przez kancelarie. Najbardziej oczywiście ucierpiały działy nieruchomościowe.

W drugiej połowie kwietnia br. przeprowadziliśmy badanie dotyczące zarobków w największych kancelariach. Na podstawie wywiadów telefonicznych otrzymaliśmy następujące widełki płacowe ( w tys. PLN) dla stanowisk:

Associate: 8 - 20
Senior Associate: 25 - 35
Partner: 40 - 150

 
Jak widać rozbieżności są duże. Należy pamiętać, iż wynagrodzenie uzależnione jest od wielu czynników: doświadczenia zawodowego, udziału w transakcjach, aplikacji, posiadanych uprawnień, znajomości języków obcych, odbytych studiów/szkoleń, posiadania własnych klientów, itp. ….i niestety od obecnej sytuacji gospodarczej.
 

W niedługim okresie zamierzamy przeprowadzić kompleksowe badanie dotyczące wynagradzania w sektorze usług prawnych.

 

 
Czytany 2550 razy