Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_top position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_bottom position below the menu.

Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_bottom position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_top position below the search.

Wyszukaj na naszej stronie

wtorek, 27 lipiec 2010 09:20

W garść weź własną karierę !!!

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Ścieżka kariery - w najprostszym rozumieniu - to rozpisana linia rozwoju zawodowego, kolejnych awansów i stanowisk uzależniona od rozwoju kompetencji, umiejętności a także wiedzy.

Planowanie ścieżki kariery, to przygotowanie planu racjonalnych działań, które realizowane na poszczególnych szczeblach rozwoju zawodowego zapewniają spójną i logiczną ścieżkę awansów zawodowych, prowadzących finalnie do docelowego zawodu, który uwzględniając umiejętności i aspiracje pozwoli na samorealizację.

Pierwsza ścieżka będzie dotyczyła kariery edukacyjnej, następnie kariery zawodowej. Samodzielne wyznaczenie szlaku i realizacja kolejno obranych zadań pomoże konsekwentnie dążyć do nadrzędnie obranego celu.

STUDENCI, ABSOLWENCI PRAWA

Kierowanie własną karierą wbrew pozorom rozpoczyna się na studiach na długo przed zdobywaniem pierwszych doświadczeń zawodowych – początkowo są to decyzje pokierowane własnymi upodobaniami – wybór zajęć fakultatywnych, decyzje co do nauki języków, działalność w organizacjach studenckich i kołach naukowych, które poszerzają wiedzę w danym zakresie. Takie decyzje w znacznym stopniu przyczyniają do wyboru miejsca i charakteru praktyk studenckich, a te z kolei do decyzji co do pierwszego, a także kolejnego pracodawcy. Brak świadomości jak ważne są takie decyzje, podejmowanie błędnych decyzji, brak świadomości ich konsekwencji na rozwój kariery zawodowej mogą przekreślić marzenia o przyszłym zawodzie. Remedium to zaplanowana ścieżka rozwoju, wraz z głównym celem jakim jest wymarzony zawód, a także z celami pośrednimi dotyczącymi poszczególnych podejmowanych aktywności.

DOŚWIADCZENI PRAWNICY

Planowanie ścieżki kariery tyczy się również prawników posiadających doświadczenie zawodowe, a nawet ugruntowaną pozycję na rynku. Dokładny plan rozwoju własnej kariery pomaga podjąć racjonalne decyzje w momencie przede wszystkim zmiany pracodawcy, ale także pomaga w rozwoju w aktualnym miejscu pracy. Zaplanowana ścieżka kariery, to szybsza decyzyjność co do uczestnictwa w dodatkowych projektach, konferencjach, szkoleniach, studiach podyplomowych etc.


PLAN ROZWOJU

Plan rozwoju to podstawa przy planowaniu kariery. W myśl powiedzenia „Ink it – don’t think it!” (zapisz zamiast pamiętać!) warto chociażby niektóre etapy i cele zapisać. Może to być bardziej rozbudowana analiza własnych słabych i mocnych stron, lub też po prostu zapis w kalendarzu odnośnie ważnego dla nas wydarzenia. Ramy czasowe bowiem to nieodłączny element realizowania jakichkolwiek celów. Zasiadając do planowania własnej kariery warto pomyśleć na jakim etapie chcielibyśmy być w określonym czasie (np. jakie stanowisko chcielibyśmy osiągnąć za pięć lat?) i co musimy zrobić żeby ten cel osiągnąć.

Poniżej znajdują się wskazówki, które mogą przydać się przy tworzeniu planu rozwoju, a także przykładowe ścieżki kariery w branży prawnej:

Określ swoje cele: zarówno długoterminowe (stanowisko które chcesz osiągnąć) jak i krótkoterminowe zadania (ukończenie studiów podyplomowych),  skup się na rozwoju konkretnych umiejętności i kompetencji adekwatnych do teraźniejszej pracy oraz aspiracji na przyszłość.

  1. Określ obszary do rozwoju. Kiedy już wiesz co chcesz osiągnąć, zastanów się, czego będziesz potrzebować, aby stać się kompetentnym. To pomoże Ci lepiej zrozumieć, czego potrzebujesz, aby zrealizować to co umieściłeś w Twoim planie.
  2. Wyznacz priorytety. Spośród długiej listy umiejętności, jakie wyznaczyłeś/-łaś sobie do rozwoju, skoncentruj się na tych, które są niezbędne do osiągnięcia zamierzonego celu.
  3. Określ ramy czasowe i terminy. Tutaj powinieneś pamiętać, że różne ustalenia mogą zmienić się wraz z upływem czasu. Znajdziesz wiele nieoczekiwanych możliwości, a także trudności na swojej ścieżce kariery.
  4. Podsumowanie. Koniecznie pamiętaj o regularnym podsumowaniu poszczególnych etapów Twojego rozwoju. Wnioski wyciągnięte z analizy posłużą Ci do adaptacji Twoiej planu do obecnej sytuacji.
 
PRZYKŁADOWA ŚCIEŻKA KARIERY W KANCELARII PRAWNEJ (dużej/międzynarodowej)

Praktykant

Stanowisko praktykanta obejmują studenci i absolwenci wyższych uczelni, nieposiadający żadnych lub niewielką praktykę zawodową. Do typowych zadań praktykanta w kancelarii należy m.in. wsparcie dla przydzielonego zespołu kancelarii, koordynacja dokumentacji sądowych, tłumaczenia dokumentów, pomoc w archiwizacji dokumentów. Praktyki to okazja do zdobycia i poszerzenia wiedzy i praktyki z zakresu wybranej dziedziny prawa, a także zapoznanie się ze specyfiką codziennej pracy kancelarii.

Associate/Prawnik

Osoby na tym stanowisku, jako członkowie zespołów, uczestniczą w projektach wykonując powierzane im czynności zgodnie ze wskazówkami starszych prawników. Jest to stanowisko dla osób posiadających min. 2-3 lata doświadczenia zawodowego, obejmuje m.in negocjacje i opracowywanie projektów umów, reprezentowanie klientów przed organami administracji i sądami.

Senior Associate / Starszy Prawnik

Stanowisko senior associate  wymaga min. 5 lat doświadczenia, a także zazwyczaj posiadania uprawnień zawodowych. Starszy prawnik prowadzi projekty i transakcje, zarządza pracą prawników w danym zespole, odpowiada za utrzymywanie kontaktu z klientami firmy w ramach powierzonego mu portfolio, a także za nawiązywanie współpracy z nowymi klientami.

Counsel

Wymagane jest min. 9-10 letnim doświadczenia zawodowego, stanowisko wiąże się z zarządzeniem i planowaniem strategii w ramach własnego portfolio klientów, którzy są strategiczni dla kancelarii. Często funkcjonuje w ramach kancelarii stanowisko Of – Counsel, przeznaczone jest dla osób z bogatym doświadczeniem zawodowym, które współpracują z kancelarią przy strategicznych projektach.

Partner

Aby zostać partnerem trzeba mieć min. 10 lat doświadczenia zawodowego. Partnerzy to osoby odpowiedzialne za podejmowanie strategicznych decyzji, również finansowych, a także pozyskiwanie nowych, strategicznych klientów dla kancelarii.
 
Czytany 8706 razy