Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_top position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_bottom position below the menu.

Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_bottom position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_top position below the search.

Wyszukaj na naszej stronie

wtorek, 27 lipiec 2010 11:05

Co to jest Ścieżka Kariery?

Napisał
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Ścieżka kariery (Career pathway) to określenie, które można definiować z dwóch odmiennych perspektyw. Jedną z nich przyjmuje każda osoba, której bezpośrednio ten termin dotyczy, która podejmując decyzje o swoim rozwoju, wykształceniu, doświadczeniu, kształtuje swoją indywidualną ścieżkę kariery zawodowej. Z punktu widzenia organizacji ustalanie ścieżek kariery jest świadomym procesem planowania rozwoju pracowników, dzięki któremu organizacja określa swój potencjał rozwojowy, wyznacza kompetencje wymagane na poszczególnych szczeblach kariery i przewiduje przyszłą politykę personalną.

Tak więc jasno określone i sprecyzowane ścieżki rozwoju zawodowego powinny być celem zarówno dla studentów planujących swój start zawodowy, dla wszystkich osób już aktywnych na rynku pracy, jak i dla pracodawców.

Ścieżka kariery

Jest to wytyczona droga rozwoju zawodowego, która uwzględnia nie tylko możliwe awanse i wspinanie się po drabinie kariery, ale także odwołuje się do rozwoju umiejętności, kompetencji społecznych oraz praktycznej wiedzy.

Po co tworzyć ścieżki kariery?

Podejmowanie wszystkich decyzji zawodowych może być spontaniczne bądź świadome i dokładnie przemyślane. Zapewne obie metody mają swoje wady i zalety. Niewątpliwie przewagą wyznaczania własnych ścieżek kariery jest świadome i aktywne analizowanie zarówno sytuacji ,w jakiej się znajdujemy (sytuacja na rynku pracy, oferta programowa uczelni akademickich, rozwój nowych dziedzin pracy, możliwości finansowych) jak i naszych predyspozycji, kompetencji i umiejętności do podjęcia określonych studiów i pracy zawodowej. Jeżeli już na początku kariery mamy wyznaczone cele, które chcemy osiągnąć i określone stanowiska, które chcemy w przyszłości zajmować, jest nam dużo łatwiej zrealizować plany. Musimy być świadomi, w którym miejscu kariery znajdujemy się obecnie.


Trudne decyzje

Można śmiało powiedzieć, że kształtowanie naszej ścieżki kariery zawodowej zaczyna się w bardzo wczesnym etapie życia. Dzieje się tak wówczas, gdy nasi rodzice bądź opiekunowie decydują do jakich szkół nas posłać, pozwalają nam uczęszczać na różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne i inwestują w nasze prywatne lekcje. Później decyzje te mogą procentować wzrostem naszego zainteresowania wybranych obszarów takich jak na przykład: muzyka, sport, taniec, literatura, przedmioty ścisłe i wiele innych dziedzin naszej ewentualnej aktywności. Wybór szkoły ponadgimnazjalnej i profilu kasy, a także decyzja jakich języków obcych się uczyć jest kolejnym etapem tworzenia ścieżki rozwoju zawodowego. Dla nastolatków niekoniecznie jest to świadomy wybór i rzadko zastanawiają się oni nad konsekwencjami tych wczesnych wyborów szkolnych. Mało osób wie, że aktywność w trakcie nauki w średnich szkołach i na studiach (wolontariat, przynależność do kół zainteresowań, praca w domach kultury, redagowanie gazetki szkolnej, pełnienie funkcji w samorządach klasowych, praktyki, staże, prace wakacyjne i dorywcze) staje się powoli kluczowym kryterium przy wyborze młodych zdolnych i niedoświadczonych osób przez duże organizacje. Tą informację możemy wykorzystać świadomie budując swoją karierę.

Problemem wielu młodych Polaków jest dzisiaj podejmowanie ważnych decyzji dotyczących dalszego kształcenia. Szkoły średnie nie przygotowują uczniów w wystarczającym stopniu do świadomego decydowania o swojej przyszłości. Rodzice także nie zawsze potrafią obiektywnie ocenić umiejętności, wiedzę i kompetencje swoich dzieci do wykonywania określonych zawodów. Młodzi ludzie niejednokrotnie decydują o swojej przyszłości tylko na podstawie tego jakie przedmioty w szkole wydają im się ciekawe lub łatwe na egzaminie maturalnym. Aktualny rynek pracy nie jest znany absolwentom szkół średnich, planują oni swoją przyszłości nie znając faktów ani prognoz zapotrzebowania na pracowników.

 
Czytany 10604 razy