Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_top position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_bottom position below the menu.

Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_bottom position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_top position below the search.

Wyszukaj na naszej stronie

wtorek, 20 lipiec 2010 12:03

Szczepionka na stres

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rozmowa kwalifikacyjna spędza Ci sen z powiek? Obawiasz się drżących rąk, zaschniętego gardła? Poniżej znajdziesz kilka technik relaksacyjnych, sposobów szybkiego odprężenia fizycznego, a także psychicznego, które pozwolą Ci przezwyciężyć stres, uwierzyć w siebie i bez nerwów przejść przez niejedną trudną sytuację (opracowane na podstawie książki „Relaks doskonały” Elaine Van Der Zeil).

Relaks w 10 sekund

Gdy czujesz bijące serce i mięknące nogi, znajdź chwilę na gwałtowne wypuszczenia powietrza z płuc. Wydech musi być mocny, tak żebyś poczuł, że usuwasz powietrze z samego dna płuc, następnie powoli i spokojnie nabierz ponownie powietrze i znów wypuść je długim i bardzo powolnym wydechem. Rozluźnij ramiona. Powtórz tę czynność kilka razy, a od razu poczujesz się spokojniejszy.

Relaks w 30 sekund

Zatrzyj mocno ręce, obejmij głowę palcami, a dłonie u nasady kciuka przyłóż do zamkniętych oczu. Jeżeli możesz, podeprzyj się łokciami, opuść ramiona i siedź tak bez ruchu. Oddychaj swobodnie, rozkoszując się ciemnością i ciepłem jakie napływa do Twoich oczu.

Gimnastyka

Badania naukowe potwierdzają, iż gimnastyka wprowadza w dobry nastrój, zmniejsza napięcie, ponadto pobudza wydzielanie endorfin, substancji chemicznych uśmierzających ból, dzięki którym czujemy się dobrze. Warto jest znaleźć ćwiczenie, które najbardziej lubimy, takie które pasuje do naszych cech fizycznych. Nie musi być ono przesadnie wyczerpujące, ważne, żeby sprawiało nam przyjemność i było wykonywane regularnie. Dodatkową korzyścią jest zajęcie się czymś zupełnie innym i oderwanie od codziennych obowiązków.

Autoafirmacja

Metoda ta sprawdziła się u tysięcy ludzi. Warto ją wypróbować, nawet jeżeli nie wierzysz w jej powodzenie. Gdy czujesz się źle, codziennie, z uśmiechem na twarzy, stojąc przed lustrem powtarzaj sobie: ”Jestem odprężony i spokojny”. Powtarzaj tę afirmację codziennie, a przekonasz się, że Twoje ciało i umysł podświadomie na nią zareagują. Jeżeli nie odpowiada Ci to zdanie, możesz wykorzystywać także inne np.: „jestem wartościowym człowiekiem”, „jestem pełen energii” itp.

Organizacja czasu

Ułożenie planu działania pozwala zaoszczędzić wiele czasu i nerwów. Warto spisać listę czynności do wykonania na następny tydzień. Pozwala to na uszeregowanie ich w pamięci oraz przemyślenie sposobu ich wykonania. Żeby zwiększyć swoją satysfakcję z wykonanych już zadań, zakreślaj je, gdy wykonasz wszystkie, pozwól sobie na małą przyjemność.

Sposoby natychmiastowego zwalczania stresu w pigułce (za: Elain van der Zeil):

  • Oddech jako wentyl bezpieczeństwa
  • Rozmasuj barki
  • Rozciągnij się – zachowaj dobre ukrwienie wszystkich partii ciała
  • Zadaj sobie pytanie: „Co najgorszego może mnie spotkać?”
  • „Stań obok” i spójrz obiektywnie na problem

W skutecznym przezwyciężaniu stresu najważniejsze  jest odnalezienie własnego sposobu, który najbardziej pomaga w trudnej sytuacji. Warto próbować różnych metod i technik, żeby odnaleźć tę, która jest dla Ciebie najbardziej pomocna.

Czytany 4923 razy