Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_top position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_bottom position below the menu.

Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_bottom position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_top position below the search.

Wyszukaj na naszej stronie

czwartek, 22 lipiec 2010 13:35

Teoria i jej przełożenie na praktykę - opis sytuacji (cz. 7)

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Negocjacje jak każde inne procesy maja teoretyczne podstawy warunkujące osiągnięcie sukcesu. Idąc za Fisherem i Urym można przedstawić następujące zasady:

  • Oddzielenie ludzi od problemu;
  • Koncentracja na interesach a nie na stanowiskach;
  • Kreatywność;
  • Opieranie się o obiektywne kryteria;
  • Stosowanie przez strony podstępnych taktyk;
  • Etyczna strona negocjacji.

Poniżej zostały przedstawione negocjacje oraz komentarz do powyższych zasad wraz z odniesieniem do opisanej sytuacji.

Negocjacje zostały opisane przy uwzględnieniu podziału na 3 poziomy:

POZIOM STRUKTURALNY – konflikt potencjalny

Strony: Sąsiedzi, którzy mieszkają „drzwi w drzwi”, mają do siebie „pretensje” o głośne zachowanie.

POZIOM PSYCHOLOGICZNY – konflikt ukryty

Jedni i drudzy sąsiedzi nie czują się komfortowo. Pierwsi z nich to starsi ludzie, którzy słuchają ludowych przyśpiewek przez cały dzień. Drudzy sąsiedzi to młodzi ludzie, którzy z kolei od czasu do czasu urządzają głośne imprezy, na które zapraszają wielu znajomych. Obie strony czują się niezręcznie w momencie, gdy muszą chodzić i prosić siebie nawzajem o przyciszenie muzyki – jedni, kiedy chcą się uczyć a drudzy, kiedy chcą spać. Obydwie strony są świadome, iż dosyć głośno słuchają muzyki. Starsi tłumaczą się, iż słuchają w dzień, kiedy nie obowiązuje cisza nocna a młodzi twierdzą, iż rzadko urządzają imprezy, więc starsi mogliby wytrzymać z nimi. Ponadto dodatkowo pojawił się problem, w związku z tym, iż starsi ludzie wynajmują pół piwnicy od właściciela mieszkania, w którym mieszkają studenci. Konflikt pojawił się w momencie, gdy młodzi chcieli wynieść do piwnicy starą szafę. Starsze małżeństwo nie wyraziło na to zgody.

POZIOM ZACHOWAŃ – konflikt jawny

Konflikt między stronami uwidocznił się podczas wymiany zdań na klatce schodowej. Jedni i drudzy po tym zdarzeniu nie chcieli ze sobą rozmawiać. Grozili sobie nawzajem wzywaniem policji jak i coraz to głośniejszym słuchaniem muzyki. Starsi ludzie wzywali także właściciela mieszkania, który z kolei ciągle zwracał uwagę swoim lokatorom i ostrzegał ich, że będzie musiał wypowiedzieć im umowę najmu mieszkania, jeśli się nie uspokoją. Młodzi ludzie tłumaczyli mu, jaka jest sytuacja z sąsiadami. Właściciel widząc, iż nie doprowadzi to wszystko do żadnego rozwiązania problemu postanowił nie zwracać uwagi na różnice pokoleń i skonfrontować obie strony. Rozmowy zaczęły się od ustalenia, czego która ze stron wymaga od drugiej. Młodym zależało na tym, aby dalej mieszkać w wynajmowanym mieszkaniu i aby mieć warunki do nauki w ciągu dnia. Ustalili oni z sąsiadami, iż nie mogą siebie nawzajem traktować w taki sposób jak dotychczas i przeszkadzać sobie, bowiem mieszkają tak blisko siebie ze nie uda się im siebie nawzajem unikać. Młodzi oficjalnie chcieli wnieść szafę do piwnicy – do swojej części- i od czasu do czasu zaprosić znajomych. Starsi natomiast twierdzili, iż muszą słuchać tak głośno muzyki, bowiem jak słuchają po cichu to nie słyszą. Strony ustaliły ze starsi słuchają muzyki, kiedy młodzi są w pracy lub na uczelni natomiast soboty i w niedziele, jeśli będzie im przeszkadzać muzyka to zapukają i poproszą o jej przyciszenie. Starsi przystali na wniesienie szafy do piwnicy, ale z możliwością włożenia do niej swoich rzeczy. Młodzi zobowiązali się poinformować starszych o planowanej imprezie na dwa dni przed nią.

Jak widać w opisanej sytuacji, problem został rozwiązany w momencie gdy skorzystano z proponowanych wyżej zasad. Oddzielenie ludzi od problemu okazało się kluczowe. Zobaczenie problemu w zbyt głośnej muzyce a nie w sąsiadach stało się przełomowe. Kiedy bardziej skoncentrowano się na interesach i potrzebach stron problem łatwiej się rozwiązał. Niezbędna była przy tym kreatywność rozumiana tu jako możliwość wymyślenia satysfakcjonującego obie strony rozwiązania. Należało oczywiście w tym momencie być obiektywnym i rozumieć również potrzeby drugiej strony. Podstępna taktyka w przypadku szafy i możliwości wkładania do niej rzeczy przez starszych ludzi okazała się bardzo skuteczna. Negocjacje, aby zostały uwieńczone sukcesem muszą być godne z zasadami etyki. Należy, zatem przestrzegać tego, co się ustaliło z druga stroną i nie proponować innym niekorzystnych rozwiązań, bowiem prędzej czy później zostaną one ujawnione.

 
Czytany 10868 razy