Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_top position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_bottom position below the menu.

Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_bottom position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_top position below the search.

Wyszukaj na naszej stronie

czwartek, 22 lipiec 2010 11:49

Negocjacje - Skąd brać pomysły i argumenty podczas negocjowania? (cz. 3)

Napisał
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

„praktyczne negocjacje wydają się wymagać praktycznego myślenia, a nie fantastycznych pomysłów”

Co zrobić, aby być twórczym?

  • Oddzielić wymyślanie możliwości rozwiązań od ich natychmiastowej oceny;
  • Nie poszukiwać jednej odpowiedzi a każdy pomysł rozwijać, mnożyć i zapisywać;
  • Szukać korzyści dla obu stron;
  • Spróbować ułatwić drugiej stronie podjęcie decyzji – postawić się w roli drugiej strony i spróbować odpowiedzieć na pytanie: co by Ciebie przekonało?

Sposoby:

1. Można wykorzystać prezentowaną ostatnio kartę kołową (negocjacje cz. 2), która proponuje prosty sposób używania jednego dobrego pomysłu do generowania następnych. Jak to działa? Mając użyteczny pomysł, możesz cofnąć się i spróbować zidentyfikować ogólne podejście, z którego wynika to zastosowanie. Następnie możesz przemyśleć inne pomysły działania, wynikające z tej samej reguły ogólnej. Możesz także cofnąć się jeszcze o krok i zapytać  jaka stoi diagnoza za tym podejściem teoretycznym, które wydaje się użyteczne. Po określeniu diagnozy możesz opracować inne ogólne podejścia do problemu, a następnie zastanowić się nad działaniami, dzięki którym będzie można wprowadzić je w życie. Jeden dobry pomysł otwiera więc drzwi do pytania o teorię, która leży u jego podstaw, a następnie do opracowania wielu kolejnych pomysłów. (Dochodząc do TAK, R. Fisher, W. Ury, B. Patton)

Dla przypomnienia karta kołowa:l


2. Warto zaprosić osoby biorące udział w negocjacjach do wspólnej burzy mózgów. Głównym celem burzy mózgów jest opracowanie tak wielu możliwości rozwiązania problemu, jak to jest tylko możliwe.
Burza mózgów jest jedną z tzw. metod heurystycznych. Są to metody twórczego rozwiązywania problemów. Charakteryzuje je wykorzystanie intuicji do rozwiązywania problemów oraz praca zespo­łowa. Do zalet pracy zespołowej zaliczamy:

  • większą efektywność grupy niż pojedynczo pracujących jednostek,
  • sprzyjanie lepszemu wykrywaniu błędów w grupie,
  • występowanie większej obiektywizacji wyników w grupie,
  • sprzyjanie większej twórczości,
  • większy stopień humanizacji pracy w grupie,
  • nauka współpracy i współdziałania uczestników grupy 

Po burzy mózgów należy podkreślić najbardziej obiecujące pomysły i spróbować je rozwinąć, usprawnić. Niekiedy można rozważyć również przeprowadzenie burzy mózgów wspólnie z drugą stroną negocjacji.

3.       Warto spojrzeć oczyma różnych ekspertów – spróbować wcielić się w ich role i zaproponować rozwiązanie.
4.       Warto wymyślać rozwiązania o różnej sile tzn. najmocniejsze argumenty ale również i słabsze.
5.       Warto spróbować znaleźć wspólne korzyści.
6.       gdy to nie pomoże….można pomyśleć o treningu z kreatywności?


Podsumowanie

Co zabija pomysły?

Ich przedwczesna ocena
Poszukiwanie tylko jednej-najlepszej odpowiedzi
Założenie kalibru argumentu
Myślenie, że rozwiązanie problemu drugiej strony, to ich problem

W następnej części – wywieramy wpływ na drugą stronę negocjacji – czyli zastosowanie psychologii społecznej w praktyce…Ta dziedzina nauki bada w jaki sposób ludzie wywierają wpływ na myśli, zachowania i uczucia innych ludzi.

 
Czytany 11314 razy